Jak wybrać oświetlenie do pokoju dziecięcego?

Oświetlenie pokoju dziecięcego

Pokój dziecka to jedna z najważniejszych kwestii, o jakiej myślimy zanim przyjdzie ono na świat. To miejsce, gdzie dziecko będzie dorastać, a wygląd pokoju będzie się zmieniać w zależności od jego wieku, pasji i potrzeb. Pokój dziecięcy to przestrzeń, która spełnia wiele funkcji: jest sypialnią, placem zabaw i przygód, pomieszczeniem do nauki i odkrywania swoich talentów, a także oazą spokoju i miejscem, do którego dziecko będzie zapraszać swoich znajomych. Szczególnie istotny jest dobór lamp do pokoju dziecka, które należy dostosować w zależności od wieku dziecka.

 

Dostosuj oświetlenie do wieku dziecka

  1. Niemowlak – przez pierwsze tygodnie nie jest przyzwyczajony do światła, gdyż przebywał w brzuchu mamy, gdzie panowała umiarkowana ciemność. Oświetlenie nie powinno razić, raczej łagodnie oświetlać miejsce, w którym znajduje się maleństwo. Do dziecka trzeba wstawać w nocy, więc silna moc żarówki mogłaby rozpraszać sen jeszcze częściej i zwiększać siłę, z jaką by się budziło. Pokój niemowlaka wymaga jedynie dopływu światła dziennego, szczególnie kiedy jest ono aktywne. Ze względu na to, iż takie dziecko sporą część dnia przesypia, warto mieć także rolety czy żaluzje w oknie, aby szybko stworzyć lepszą atmosferę do snu.
  2. Dziecko powyżej 3 roku życia – w pokoju takiego dziecka pojawi się już większa ilość światła dziennego, co łączy się z jego ogromną aktywnością. Aby dziecku lepiej się zasypiało, można zainstalować niewielką lampkę, która oświetli pokój w nocy. Z kolei do oświetlenia możemy zastosować żyrandol lub lampę, która najwięcej światła będzie rzucać na miejsce, w którym dziecko się bawi i jest najbardziej aktywne.
  3. Przedszkolak/uczeń oświetlenie powinno być dostosowanie do trybu nauki dziecka, szczególnie do pracy ręki dziecka, które będzie odrabiać lekcje, rysować i pisać. Praworęczne dziecko powinno mieć dopływ światła z lewej strony biurka. Jeżeli dziecko lubi czytać to powinno posiadać także lampkę nocną nad łóżkiem. Oświetlenie w nocy nie musi być już tak silne, dziecko nie powinno być pobudzone, jego mózg odpoczywa i przygotowuje się do kolejnego dnia nauki.
  4. Nastolatek – oświetlenie w pokoju młodzieżowym jest najbardziej różnorodne, ponieważ młody człowiek spędza tu najwięcej czasu, zaprasza znajomych, rozwija swoje pasje i uczy się. W tym pomieszczeniu możemy pokusić się o halogeny, lampy wiszące i podłogowe, lampę na biurko oraz kinkiety.

Urządzasz mieszkanie lub dom? Sprawdź bogatą ofertę lamp polskiego producenta - lampy MiLAGRO. Przeglądaj najnowsze katalogi lamp i zainspiruj się najnowszymi trendami oświetleniowymi!

 

Zasady bezpieczeństwa i porady

Fantazja dzieci jest nieograniczona, musimy więc pamiętać o kilku ważnych aspektach, które uchronią nasze pociechy przed nieszczęściem:

  • dziecko nie może mieć dostępu do gniazdek elektrycznych lub przewodów zasilających,
  • lampy nie mogą stać na podłodze ani w miejscach, gdzie mogą one spaść na głowę dziecka,
  • lampki działające na baterie także powinny być w miejscu niedostępnym,
  • oświetlenie, po które dziecko może dosięgnąć, powinno być wykonane z materiałów, które nie będą się nagrzewać.

 

Jeżeli dostosujesz się do tych zasad to Twoje dziecko będzie mogło w pełni korzystać ze swojego pokoju, bez obawy o to, że może stać mu się krzywda. Na koniec kilka przydatnych porad odnośnie samego oświetlenia:

  • Zainstaluj kilka źródeł światła, może być rozproszone po suficie, a bardziej punktowe tam gdzie dziecko jest aktywne.
  • Światło punktowe umieść z boku, aby nie świeciło dziecku w oczy.
  • Pomyśl o lampce, która w nocy będzie delikatnie tworzyć nastrój i pomagać dziecku w zaśnięciu.

 

Domnamapie.pl
Domy i mieszkania marzeń!

kontakt