Świetliki dachowe - rodzaje, zastosowanie

Świetliki dachowe to przeszklone elementy, których zadaniem jest doświetlanie pomieszczeń, gdzie trudno o montaż okien. Mają swoje zastosowanie głównie w halach produkcyjnych oraz magazynach. Zapewniają naturalne światło, które znacznie poprawia jakość pracy oraz codzienne funkcjonowanie.

 

Świetliki dachowe są wysoce energooszczędne oraz dostępne w wielu rozmiarach i wersjach. Nie zaleca się używania ich jako podstawowe lub jedyne źródło światła ze względu na często występujące zachmurzenia. Doskonale natomiast sprawdzą się w roli oświetlenia dodatkowego. Więcej o świetlikach dachowych dowiesz się z naszego artykułu.

 

Rodzaje świetlików dachowych

Naturalne oświetlenie to jedne z najzdrowszych i najprzyjemniejszych dla ludzkiego oka. Jego odpowiednie rozmieszczenie doskonale wpływa na nasze samopoczucie, a co za tym idzie, zwiększa naszą produktywność oraz poziom energii. Liczne badania potwierdzają również wpływ światła słonecznego na wytwarzanie witaminy D, której braki mogą prowadzić do infekcji oraz ogólnego osłabienia organizmu.

 

Obecnie rynek przepełniony jest różnorodnymi typami świetlików, co znacznie wpływa na ich popularność. Do tych najpowszechniejszych można zaliczyć m.in. świetliki dachowe, łukowe, poliwęglanowe oraz piramidalne.

 

Świetliki kopułkowe

Świetliki kopułkowe są najlepszym rozwiązaniem w przypadku dachów płaskich. Ich podstawą jest zazwyczaj kwadrat lub prostokąt. Dodatkowo wyróżnia je funkcja wentylatora, która w razie pożaru skutecznie i szybko odprowadza dym.

 

Świetliki łukowe

Świetliki łukowe oświetlają nawet największe pomieszczenia, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością w salach gimnastycznych, sklepach, czy halach. Ponadto, zapewniają wentylację, która jest szczególnie potrzebna w tego typu przestrzeniach.

 

Świetliki poliwęglanowe

Świetliki wykonane z płyt poliwęglanowych to przede wszystkim wysoka przeźroczystość zapewniająca jeszcze lepsze przenikanie światła. Co ważne, są również bardzo trwałe oraz odporne na uszkodzenia mechaniczne.

 

Świetliki piramidalne

Szukasz urządzenia, które równomiernie doświetli twój dom lub magazyn? Świetnie trafiłeś! Świetlik piramidalny to rodzaj oświetlenia, który kształtem przypomina klasyczny czterospadowy dach. Oprócz tego cechuje go szczelność oraz lekkość.

 

Zalety świetlików dachowych

Poza już wcześniej wspomnianymi właściwościami zdrowotnymi, świetliki dachowe są bardzo wytrzymałe oraz proste w montażu i konserwacji. Jest to szczególnie istotny element dla osób, które nie chcą poświęcać zbyt dużo czasu na ich instalację. Co więcej, na uwagę zasługuje tutaj również funkcja oddymiania oraz przewietrzania, dzięki której zabezpieczymy pomieszczenie przed nadmierną duchotą, czy wilgocią. Ważnym elementem jest także ich estetyka oraz całkowite bezpieczeństwo użytkowania.